Mutlaka Denemeniz Gereken 10 Kokteyl

1- Margarita
Gideceğiniz bütün mekanlarda bu kokteyli bulabilirsiniz. Hatta tekila ve limon suyunu karıştırarak bu kokteyli siz de evinizde yapabilirsiniz. Sunum olarak da cam bir bardağın içine buz ve kenarına meyve dilimi ekleyebilirsiniz.
2- Martini
Beyaz şarap seviyorsanız kesinlikle denemelisiniz. Beyaz şaraba, su, baharat, kokulu bitkiler ve karamelin eklenmesiyle hazırlanıyor. Alkol oranı genellikle %15-%20 arasındadır. Kendine özel kadehi vardır. Geniş ve sığ olmalı.
3- Bellini
Şampanya ve şeftali püresinin inanılmaz birleşiminden oluşan bu kokteyli şampanya içmeyi sevenlere öneriyoruz.
4- Mojito
Küba’nın geleneksel kokteyli olarak da biliniyor. 5 malzemeyle hazırlanıyor: şeker, misket limonu, soda, nane ve rom. Kullanılan şeker ve garnitür olarak seçilen yeşil naneyle romun sert olan tadını hafifletiyorsunuz.
5- Piña Colada
İsminden de anlayabileceğiniz bu kokteyl İspanyol mutfağından gelmiştir. Piña , İspanyolca ananas demektir. Orta ve Latin Amerika’da çok popüler. Tatlı olan bu kokteylin içinde hindistan cevizi yağı, rom ve isminden de gelen ananas suyu var.
6- Sex On The Beach
Yediden yetmişe herkesin içebileceği bu kokteyl, Uluslararası Barmenler Birliği’nde resmi kokteyller arasındadır. Türkiye’de vodka, tequila, nar şurubu (grenadine) ve portakol suyundan yapılıyor olsa da diğer ülkelerde schweppes ve kızılcık suyu da kullanılıyor.
7- Julep
Amerika’da buz, şeker ve nane ile yapılıyor. Ana içecek olarak da viski kullanılıyor. İki ayrı bardakta hazırlanılan bu kokteyl genellikle nane yaprağı ve üzüm ile servis ediliyor.
8- Pousse Cafe
Fransa’da doğmuş olan bu içki, rengarenk likörlerin diğer içeceklerle bir bardakta heterojen şekilde üst üste eklenmesiyle yapılıyor. Amerika’da Rainbow Cocktail olarak adlandırılıyor. Çok dikkat gerektiren bir içkidir. Likorlerin birbirine karıştırılmaması için kokteyl master kullanılır.
9- Cosmopolitan
Ana içki olarak vodka kullanılıyor olup içerisine limon ve kızılcık suyu da ekleniyor. En önemlisi ise içine portakal likörü (Cointreau) eklenilmesi. Limon dilimiyle servis ediliyor. Ferah ve lezzetinden dolayı her mevsim içebileceğiniz kokteyller arasına girebilir.
10- Long Island Iced Tea
Adından da anlayacağınız üzere içeresinde soğuk çay bulunuyor. Genellikle bergamot kullanılıyor. Ayrıca diğer kokteyllerden farklı olarak içerisinde farklı ve fazla sayılarda alkol kullanılıyor. Likör, tekila, cin ve rom bu kokteylin temelini oluşturuyor.

Bütün bu kokteylleri ister alkollü ister alkolsüz tercih edebilirsiniz. Damak zevkinize göre de değişiklikler yapabilabilir.

Sosyal Medyada Biz